Najbardziej znanym rodzajem mąki jest mąka pszenna, z której wypiekamy ciasta, bułeczki. Znamy również mąkę żytnią , która jest wykorzystywana do pieczenia chleba. Najmniej znanym rodzajem jest mąka kokosowa. Wytwarza się ją z pulpy pozostałej po zrobieniu mleka kokosowego.
Pulpa jest to miazga, czyli półprodukt powstały ze zgniecionego, rozdrobnionego produktu. Pulpę suszy się, a w następnej kolejności otrzymuje mąkę. Mąka kokosowa posiada wiele zalet: nie zawiera cholesterolu, prawie w ogóle nie posiada węglowodanów, a przy tym jest bardzo smaczna.
Mąka kokosowa posiada za to białko i bardzo dużo błonnika. Składnik ten znajdujący się w produktach żywnościowych przyspiesza przemianę materii, a tym samym wspomaga odchudzanie. Ponadto błonnik reguluje procesy trawienia. Dietetycy zalecają spożywanie błonnika w ilości do 35 gramów na dobę. Warto więc, by mąka kokosowa, jak i cukier kokosowy na dobre zagościły w naszych kuchniach.
Poza tym mąka kokosowa nie zawiera glutenu, a więc mogą używać jej osoby, którym ze względów zdrowotnych zabronione jest spożywanie pszennej mąki. Aby zwiększyć ilość błonnika w diecie można dodawać niewielką ilość mąki kokosowej do spożywanych potraw.
Mąka kokosowa może być spożywana po obróbce cieplnej, jak i na surowo. Można ją dodawać do koktajli owocowych, jaki płatków śniadaniowych. Wzbogacanie codziennej diety o błonnik ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Zapobiega chorobom krążenia i chorobom serca.
Stosując mąkę kokosową do wypieków należy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, że jest ona bardziej chłonna niż mąka pszenna, a wiec potrzebuje więcej płynów. Jak i to, że nie może być stosowana, jako główny składnik do wypieku np. chleba. Może być użyta, lecz tylko jako dodatek. Powodem jest to, że nie zawiera glutenu, czyli składnika powodującego elastyczność ciasta chlebowego.