Zacznijmy od sprawy podstawowej: do czego w ogóle potrzebny nam ten audyt i świadectwo? Każdego z nich będziemy potrzebowali głównie ze względu na regulacje prawne, ale po to by osiągnąć inny cel. Świadectwa energetyczne są konieczne przy oddawaniu do użytku nowych budynków, bądź też gdy stare lokale zostają wprowadzone do obrotu, tj. ktoś chce je sprzedać bądź wynająć.
Niektóre budynki są zwolnione z tego obowiązku, są to np. miejsca kultu albo służące gospodarce rolnej. Świadectwa zawierają w sobie przede wszystkim przybliżone dane dotyczące zapotrzebowania energetycznego (zużycie energii na potrzeby oświetlenia, ogrzewania, wentylacji) budynku i porównanie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi poboru energii.
Świadectwa (więcej informacji znajdziesz na: www.gsenergia.pl/8/swiadectwa_energetyczne/) sporządzać mogą tylko osoby z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Audyt energetyczny z kolei potrzebny jest by dowiedzieć się jak zmodernizować budynek żeby zminimalizować koszty związane z zużyciem energii, ale również otrzymać na to dotację. W audycie zawierają się informacje opisujące zarówno charakterystykę energetyczną budynku, jak i propozycje, kosztorysy modernizacji.
Audyt energetyczny przeprowadzać może teoretycznie każdy, bez specjalnych uprawnień, ale warto zatrudnić do tego celu doświadczonego audytora, który dzięki znajomości tego typu projektów poradzi sobie z tym znacznie lepiej od nas. Osoba która posiada zdolność prawną by wystawiać świadectwa energetyczne, może wykonać dla nas audyt i jednocześnie sporządzić nam takie świadectwo – w zasadzie analiza danych potrzebnych w świadectwie jest konieczna jeśli chcemy by audyt odniósł pożądane efekty.
Jak widać, różnica między tymi dwoma pojęciami, mimo iż są one często mylone, jest całkiem spora. Warto znać te różnice, jeśli kiedykolwiek mamy zamiar zajmować się nieruchomościami.