Płód to zarodek utrzymywany przy życiu dzięki pępowinie w której znajduje się krew pępowinowa. Z kolei noworodek to dziecko urodzone po 32. tygodniu ciąży. Pierwsze miesiące życia takiego noworodka są niezwykle ważne. Mówi o tym każdy lekarz neonatolog. Szczególnie istotne są pierwsze trzy miesiące – to szczególny okres dla noworodka jak i dla jego matki. Wtedy właśnie zachodzi przełom hormonalny, przepuszczalność błony jelitowej i również w tym okresie dziecko jest szczególnie podatne na infekcje.
Rozwój dziecka zależny jest od wielu czynników. Noworodki mają w pierwszych trzech miesiącach swojego życia jeszcze niezbyt dobrze funkcjonujący układ pokarmowy. Niezwykle istotnym czynnikiem jest tu flora bakteryjna. U noworodków w układzie pokarmowym flora bakteryjna zaczyna się dopiero pojawiać i spełniać swoje funkcje w około czwartym miesiącu życia.
Wyjątkową rolę w tych pierwszych miesiącach odgrywa witamina K. To właśnie witamina K uruchamia proces krzepnięcia krwi oraz odgrywa dużą rolę w gospodarce wapniowej. Kiedy organizm noworodka nie dysponuje witaminą K, cały proces krzepnięcia krwi nie może prawidłowo funkcjonować. Skutek jest taki, że cały system odpornościowy dziecka zaczyna wadliwie działać. Niedobór może także powodować problem z gojeniem się powstałych ran czy łatwość w powstawaniu krwotoków zewnętrznych jak i wewnętrznych. Nie należy jednak podawać zbyt dużej ilości tej witaminy, która w ostateczności może doprowadzić u niemowlęcia do uszkodzenia tkanki mózgowej.
Młode mamy muszą o tym zawsze pamiętać. W momencie, kiedy w organizmie dziecka brakuje witaminy K, to każde nawet te najdrobniejsze skaleczenie, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia niemowlęcia. Warto pokreślić, że witamina K może wytwarzać flora jelitowa znajdująca się w jelicie cienkim. Źródłem tej witaminy są także produkty spożywcze takie jak między innymi: szpinak, ogórek, sałata, kapusta, ziemniaki czy awokado.
Więcej informacji o krwi pępowinowej znajdziecie .