Szkło jest obecnie najchętniej wybieranym materiałem wykończeniowym do pomieszczeń. Producenci proponują nam rozliczne wyroby ze szkła. Przede wszystkim są to , fronty meblowe, obrazy czy płytki. Bardzo istotna zaletą tego materiału jest przede wszystkim odporność na czynniki mechaniczne jak również wytrzymałość na wysoką temperaturę – co jest niezwykle ważne w kuchni. Bez obawy możemy panelami wyłożyć ścianę obok piekarnika czy kuchenki gazowej.
Jak jednak wybrać odpowiednie panele czy płytki szklane, by faktycznie służyły nam przez lata? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego prostego, ale jednocześnie niezwykłego materiału, który obecnie uznany jest za najmodniejszy i najbardziej praktyczny.
Zakup paneli szklanych nie należy do najtańszych – dlatego powinniśmy przedyskutować ze sprzedawcą wszystkie szczegóły – również te dotyczące montażu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaki rodzaj szkła wybieramy. Producenci proponują nam szkło laminowane oraz hartowane. Oczywiście to ostatnie przetrwa znacznie dłużej niż laminat. Zaleta tego ostatniego jest właśnie przede wszystkim znacznie niższa cena.
Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim szkło laminowane składa się z dwu warstw pomiędzy którymi znajduje się folia polimerowa. Szkło hartowane to jedna płyta, którą podgrzewa się do temperatury hartowania czyli do około 620 – 680°C. Płyty ze szkła hartowanego robione są na zamówienie ze względu na to, iż po zahartowaniu szkło nie będzie mogło zostać pocięte (brak możliwości wycięcia otworów na kontakty i tym podobnych). Również dlatego jest droższe.
A jak barwi się szkło? Do masy szklanej dodawane są specjalne związki, które powodują zmianę jego barwy. Właśnie w ten sposób nanoszone są . Możemy zamieścić na panelach szklanych dowolne zdjęcia i motywy. To bardzo atrakcyjna i popularna metoda wykańczania wnętrz.
A jak wygląda tradycyjna produkcja szklanych wyrobów i czym zajmuje się Pani Tereska w hucie szkła? Zobaczcie to od kuchni! 😉