Kulinarne upodobania Polaków są bardzo różne, jednak do niedawna większość z nas była konserwatystami w tej właśnie kwestii. Tradycyjny schabowy, pierogi, bigos i rosół to to, co starsze pokolenie obowiązkowo musi zobaczyć na stole nie tylko w niedzielę, ale i na co dzień. Młodzi zaczynają korzystać z tego, co oferuje im rynek restauracyjny. Bo to właśnie przez egzotyczne i nietradycyjne restauracje zaczęliśmy nie tylko karmić się kuchnią włoską, japońską czy chińską, ale również sami próbować przyrządzać takie potrawy we własnym domu. Oprócz najpopularniejszych kuchennych inspiracji ze słonecznej Italii czy z Chin zaczynamy sięgać dalej doceniając smak i walory kuchni mniej znanych i do tej pory nieodkrytych.
Jedną z takich kuchni jest kuchnia gruzińska. Czym zachwyciły nas specyfiki tamtejszych potraw? Przede wszystkim bogactwem smaku i nietypowymi połączeniami, które otwierają nam nową kulinarną perspektywę. Na Polskim rynku restauracyjnym powstaje coraz więcej restauracji z daniami kuchni gruzińskiej. W większości oddają one smaki tamtejszych tradycyjnych potraw. Jednak coraz więcej osób decyduje się odbyć i posmakować tych specyfików w wersji absolutnie oryginalnej. Wczasy w Gruzji stają się coraz bardziej modne – podobnie jak gruzińska kuchnia. Kilka słów o niezwykłym smaku i właściwościach gruzińskiej kuchni:
Dania gruzińskie możemy bez problemu przygotować we własnym domu. Oczywiście nie będą od razu smakowały tak jak te oryginalne, jednak warto próbować. Łatwość polega również na tym, że w sklepach znajdziemy wszystkie składniki jakich używa się również w Gruzji. Gruzini uwielbiają baraninę – bardzo często mięso to podawane jest w postaci szaszłyków. Królem warzyw jest tam bakłażan, choć wszystkie warzywa dodawane są do potraw w dużej ilości. Jednym z najlepiej znanych dodatków warzywnych kuchni gruzińskiej w Polsce jest adżapsandali – uduszone warzywa o specyficznym smaku.
Zobacz także: Urlop w wyjątkowym miejscu