Niezaprzeczalnie każdy z nas potrzebuje czasem się rozerwać, odpocząć od codziennych obowiązków. Nawet kilka godzin dobrej zabawy pozwala naładować nasze baterie do wydajniejszej pracy w kolejnych dniach. Jedna z najpopularniejszych form rozrywki to różnego rodzaju gry karciane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z grą w karty, spotkał się z choćby jedną odmianą gry w karty, z całą pewnością nie poprzestał na jednej grze. Oczywiście równie ważne jest towarzystwo, z którym się spotykamy i gramy. Grupa znajomych to najlepsza metoda na udaną zabawę.
Najczęściej z przyjaciółmi grając w karty wybieramy pokera. Zasady tej gry najkrócej można opisać jako rozgrywkę karcianą przy użyciu talii pięćdziesięciu dwóch kart, aby wygrać kompletując najkorzystniejszy układ lub za pomocą tak zwanego blefu. Minimalna liczba graczy to dwóch, teoretycznie nie ma górnej granicy wyznaczających liczbę graczy, jednak ze względów praktycznych nie grywa się więcej niż dziesięć osób. O wygranej decydują układy oraz starszeństwo kart. Im mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia danego układu tym jest on silniejszy. Po rozdaniu kart gracze zajmują się licytacją opierając się na wartości swoich układów kart lub zwyczajnie blefują.
A jaka jest jego historia? Po raz pierwszy zasady gry zostały opisane w 1834 roku w książce „Kampanie Dragoon do Gór Skalistych” napisanej przez Johnatana H. Greena. Jednak pierwsze pokerowe podwaliny sięgają już XV wieku i niemieckiej gry zwanej Pochen, która później dotarła do Francji jako Poque a następnie do Stanów Zjednoczonych. Tam, w 1872 roku, zostały wydane zasady w gry w pokera dobieranego. Następie w 1880 roku powstała najpopularniejsza obecnie odmiana – Texas Hold’em.
Pokerowy biznes rozwija się na tyle prężnie, że coraz częściej wychodzi on poza wspólne partyjki ze znajomymi. Obecnie organizowane są liczne turnieje pokerowe – więcej na pl.pokerbreak.net/turnieje-pokerowe/. Można brać w nich udział zarówno przy fizycznych stołach jak i online. Zwycięzcę wyłania się poprzez serię rozgrywek, wygrywa osoba, która jako jedyna zostanie z żetonami. Największym turniejem pokerowym był WSOP 2006 Main Event, w którym wzięło udział niemal dziewięć tysięcy graczy. Oprócz WSOP, największe turnieje pokerowe to World Poker Tour oraz PokerStars Caribbean Adventure.
Nieważne czy bierzemy udział w turnieju czy gramy w gronie znajomych. Rozrywka to dostarcza wielu interesujących doznań. W wersji sportowej nie ma nic wspólnego z hazardem – pieniądze zamienione są w żetony. Ciekawostką jest powiedzenie, że najmocniejszy układ kart trafia się tylko raz w życiu. Nic dziwnego, skoro prawdopodobieństwo jego wystąpienia wynosi około 0,000154%.