Polskie taternictwo cieszy się dużym uznaniem wśród alpinistów europejskim. Tradycja Wspinaczek wysokościowych jest w naszym kraju dość stara, jednak dziś nie możemy pochwalić się takimi zasługami jak starsze pokolenie taterników. Niestety bardzo wielu z nich przegrało z żywiołem jakim są góry. Bowiem nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi wspinaczami nie zawsze będziemy w stanie wygrać z siłą gór. Najniebezpieczniejsze wyprawy – te na ośmiotysięczniki pochłonęły zbyt wielu wybitnych wspinaczy – jednak nie można powiedzieć, że osoby te nie zdawały sobie sprawy z ogromnego niebezpieczeństwa jakie czeka na nich w górach na przykład przy nagłych zmianach pogody.
Mówi się, że alpiniści, taternicy i ogólnie miłośnicy wspinaczki wysokogórskiej, nie potrafią żyć bez wypraw w góry, które dają im niesamowitą siłę, ale uczą również pokory. A czym zajmują się gdy nie są akurat na szlaku (lub gdy ten szlak przecierają)? Dziś bardzo poszukiwane są usługi alpinistyczne rockmaster.com.pl takie jak chociażby mycie okien wieżowców czy ich konserwacja. Specjalne firmy są wynajmowane również do czyszczenia kominów chłodniczych w hutach oraz w innych specjalistycznych budowlach.
Oczywiście nie można porównać alpinizmu klasycznego z tym przemysłowym. Jak się okazuje ten ostatni może być całkiem intratnym zawodem. Niewiele osób jest w stanie pracować na takich wysokościach.
Alpiniści wybierają się w różne zakątki świata. Ostatnio popularne stają się oraz zdobywanie najwyższego szczytu Kaukazu – góry Elbrus wznoszącej się na 5642 m nad poziomem morza. I choć Elbrus położony jest na terenie Rosji, bardzo często alpiniści decydują się na zdobycie go od strony granicy z Gruzją. I choć do niedawna był to teren bardzo chętnie zwiedzany przez turystów i alpinistów, nie jest bezpieczny. W 2011 roku doszło tam do ataku terrorystycznego, który poprzedzony został zabiciem trójki rosyjskich turystów.